obrázek: novinky, občanské sdružení, obchod, Veličenstvo kniha, Brno
obrázek: Brněnské dny pro zdraví, Ekotéka, organizace, produkty, školská zařízení obrázek:aktivity pro školy, poradenství, Šárka Kašpárková, fair trade, pískovcová skála
 obrázek: ekologie, občanské sdružení, ochrana přírody, inspirační a osvětové centrum, tradiční zahrádka

Moje Veličenstvo kniha: O vítězi 15., jubilejního ročníku je rozhodnuto, začíná výstava

EkoCentrum Brno udělilo titul Veličenstvo kniha 2019 za nejoriginálnější vlastnoručně vytvořenou knihu v ojedinělé výtvarně literární soutěži pro děti a mládež. Soutěže se každoročně účastní desítky jednotlivců i kolektivy od škol mateřských až po střední. Šestičlenná odborná porota posuzuje úroveň výtvarné a literární složky, zpracování vazby
a desek, zapojení přírodních a recyklovaných materiálů, originalitu a celkový dojem. Kromě vítězů jednotlivých kategorií je vyhlášen i absolutní vítěz s největším počtem bodů, který získá titul Veličenstvo kniha.

Absolutním vítězem soutěže za rok 2019 se stala Naše kniha o hmyzu autorů Matyáše Sovy, Josefa Vodného a Michaela Eremiáše.
Slavnostní vyhlášení výsledků 15. ročníku proběhlo v pátek 31. května 2019 ve skvělé atmosféře na zahradě inspiračního centra Písečník 94 v Brně.
Letošní soutěž patřila mezi ročníky s největším počtem přihlášených prací: zúčastnilo se 98 originálních, vlastnoručně vytvořených knih, které doputovaly z různých míst České republiky.

Soutěž Moje Veličenstvo kniha poprvé vyhlásilo EkoCentrum Brno již před patnácti lety s cílem podpořit vztah dětí a mladých lidí ke knihám a knižní tvorbě. Soutěž představuje knihu jako soubor náročných uměleckých a řemeslných disciplín, ale současně vysílá ke svým účastníkům přitažlivé poselství: vytvořit vlastní knihu, i když to vůbec není lehké, dokáže každý – to nejcennější na ní je osobní vklad a originalita.
„Byli jsme si od začátku vědomi toho, že vytvořit vlastní knihu je velmi náročné, o to větší radost nám každoročně dělají mladí autoři. Nepřestává nás fascinovat jejich kreativita, osobitost a schopnost zapojit do tvorby svého originálu třeba přírodní nebo recyklované materiály,“ připomněl myšlenku soutěže její zakladatel, ředitel EkoCentra Brno Zbyněk Zavadil. „Některé soutěžní knihy jsou velmi svébytnými interpretacemi tématu kniha, doslova malými sochařskými díly. Ale stejně tak velkou radost nám každoročně dělají i nejmenší účastníci z mateřských škol, jejichž dílka se často umisťují mezi vítězi díky své bezprostřednosti a autenticitě“, doplnil Zbyněk Zavadil.

Všechny přihlášené práce si zájemci mohou prohlédnout na výstavě v otvírací době centra Písečník 94 od 4. 6. 2019 do 20. 6. 2019.

Akci finančně podpořilo Statutární město Brno.
.
 .

VÝSLEDKOVÁ LISTINA

>Jednotlivci MŠ

 1. Barbora Lovecká
 2. Tomáš Pavlíček
 3. Judita Vávrová

>Jednotlivci 1. stupeň ZŠ, 1.-3. třída

 1. Pavla Janoušková
 2. Dora Maršálková
 3. Jituška Teturová

>Jednotlivci 1. stupeň ZŠ, 4.-5. třída

 1. Filip Blažek
 2. Kateřina Horňáková
 3. Aneta Chlustinová

>Jednotlivci 2. stupeň ZŠ

 1. Anežka Maňoušková
 2. Viktorie Formánková
 3. Martin Matyáš

>Jednotlivci střední škola

 1. Veronika Ševčíková
 2. Anna Závišková
 3. Jiřina Posoldová

>Kolektivy mateřské školy

1. MŠ Troubsko, Třída Medvíďata

>Kolektivy 1.stupeň ZŠ, 1.-3. třída

 1. ZŠ T. G. Masaryka, Moravský Žižkov
 2. Karolína Montagová, Anna Kondrová, Zora Sovová

>Kolektivy 1.stupeň ZŠ, 4.-5. třída

 1. Matyáš Sova, Josef Vodný, Michael Eremiáš
 2. ZUŠ Jedovnice 1.-5. ročník
 3. ZŠ Úvoz Brno – 5. ročník

>Kolektivy 2. stupeň ZŠ

 1. Jana Stehlíková, Michaela Francová
 2. ZŠ Ústí nad Orlicí – 6. ročník
 3. ZŠ a MŠ Šaratice 6.-9. třída

>Kolektivy SŠ

1. Michaela Hrdinová, Markéta Troppová, Barbora Tušilová
.
Absolutní vítěz: Matyáš Sova, Josef Vodný, Michael Eremiáš