obrázek: edice Dobrá rada, chráněná území, kompostování, úklid bez chemie,  rekonstrukce
obrázek: Brněnské dny pro Zemi, knihovna, kompostování, novinky, poradenství obrázek: Brněnské dny pro Zemi, obchod, poradenství, výstava, urbanismus
 obrázek: čaj, dílny, knihkupectví, Brno-sever,  ekologicky šetrný výrobek

Kdo je hoden titulu Veličenstvo kniha?

EkoCentrum Brno udělilo titul za nejoriginálnější vlastnoručně vytvořenou knihu. Do 5. ročníku výtvarně literární soutěže dorazil úctyhodný počet 47 uměleckých výtvorů.

Již 5. ročník oblíbené soutěže EkoCentra Brno pro děti a mládež MOJE VELIČENSTVO KNIHA o nejoriginálnější vlastnoručně vytvořenou knihu zná své vítěze. Jejich slavnostní vyhlášení proběhlo v pondělí 4. května 2009 od 16 hodin v prostorách EkoCentra Brno na Ponávce 2.

Letošní titul Veličenstvo kniha , který je každoročně udělován knížce s nejvyšším celkovým bodovým ohodnocením od porotců napříč všemi kategoriemi soutěže, si letos po právu zasloužila sedmnáctiletá Kateřina Pachtová za svoji originálně pojatou knihu „Kavárnička“. Ani ostatní vítězové však nepřišli zkrátka, domů si odnesli originální diplomy a věcné i knižní ceny. Na účastníky slavnostního vyhlášení výsledků soutěže čekalo ještě jedno milé překvapení – originální dort ve tvaru knihy, který se setkal s velkým zájmem a ohlasem jak dětí, tak jejich rodičů.

Letos se sešlo úctyhodných 34 knih od individuálních autorů a 13 od autorských kolektivů z Brna i okolí a dokonce až z Havířova, kde má soutěž své skalní příznivce. Opět dorazila výjimečná díla: knihy s deskami vytvořenými z ručně vyrobeného papíru, uložené v krabičce ozdobené kůží a dalšími přírodními materiály, či již zmíněná kniha Kavárnička, díky níž čtenář téměř ucítí vůni čerstvé kávy. Specialitou letošního ročníku pak byly knihy pojímající dospívání formou komixových leporel. Jejich tvůrci se svého úkolu zhostili nadmíru vtipně, a tak si díky nim můžete s úsměvem zavzpomínat na dobu, kdy i s vámi „mlátila puberta“.

Role porotce se letos ujala výtvarnice Gabriela Kolčavová, psycholožka Beáta Holá a herec Jiří Kniha, jehož mimo automaticky očekáváného uměleckého cítění do poroty nominovalo i jeho příjmení. Za EkoCentrum Brno knihy hodnotila koordinátorka soutěže Eva Hanáková, která si tak s ostatními porotci mohla na vlastní kůži vyzkoušet, jak obtížné je vybrat vítěze.
Veřejnost může ocenit úsilí a talent tvůrců v Knihovně Jiřího Mahena na Kobližné, kde budou vítězné práce vystaveny po celý květen.

Moje Veličenstvo kniha je celorepublikově ojedinělá výtvarně literární soutěž pro děti a mládež. Účastníci přihlašují vlastnoručně vytvořenou knihu, zapojit se mohou jednotlivci i kolektivy v kategoriích do 6 let, 7 až 11, 12 až 15, 16 až 18 let. Porota posuzuje úroveň výtvarné a literární složky, zpracování vazby a desek, zapojení přírodních a recyklovaných materiálů, originalitu a celkový dojem. Kromě vítězů jednotlivých kategorií je vyhlášen i absolutní vítěz s největším počtem bodů, který získá titul Veličenstvo kniha.


Vážení a milí soutěžící,

ještě jednou děkujeme vám všem, kteří jste neváhali a poslali nám svůj výtvor do soutěže Moje veličenstvo kniha. Vítězové soutěže v jednotlivých kategoriích dokonce měli své knihy vystaveny na veřejné výstavě v Knihovně Jiřího Mahena na Kobližné ulici, kde si je prohlédlo velké množství návštěvníků knihovny.

Nyní už máme všechny vaše výtvory zpět v našem sídle na Ponávace 2, kde si je také můžete vyzvednout. Protože se nám blíží prázdniny, které je potřeba si jak se patří užít, uděláte nejlépe, pokud se za námi pro knížku zastavíte ještě v průběhu měsíce června. To máme otevřeno každý všední den od 9 do 15 hodin, v úterý středu a čtvrtek dokonce až do 17 hodin.

Během letních prázdnin si pro knížky můžete přijít po předchozí telefonické domluvě na čísle 545 246 403.

Užijte si krásné léto a nezapomeňte, za rok je tu vaše oblíbená soutěž zpátky!