obrázek: FSC, odpady, školská zařízení, Písečník 94, inspirační a osvětové centrum
obrázek: ekoporadce, lázně, Stezka zdraví, dvd hraboška, šetrný obchůdek obrázek: dárky, Moje veličenstvo kniha, občanské sdružení, recyklace, Písečník 94
 obrázek: ekologicky šetrný životní styl, pozvánky, semináře, Písečník 94, pískovcový lom

Patron soutěže

Patronem letošního ročníku soutěže je Arnošt Goldflam, spisovatel a režisér, který se stal patronem soutěže již podruhé. V roce 2008 též hodnotil knihy jako porotce a účastnil se slavnostního vyhlášení výsledků soutěže.

Pan Goldflam prohlásil o loňském ročníku: „Vloni se děti snažily, měly tam i některé velice pěkné nápady a výtvarná řešení. Když mají děti volnou ruku, popustí uzdu i své bohaté fantazii, až se někdy dospělí podiví!“

Arnošt Goldflam (*1946)

Režisér, spisovatel, herec a pedagog, pochází z Brna, posledních dvanáct roků žije v Praze. Podle vlastních slov vyrůstal jako snílek a jakmile se naučil číst, stal se vášnivým čtenářem. Na otcovo přání začal studovat medicínu, tu však nedokončil, vykonával různé dělnické a úřednické profese, věnoval se výtvarnému umění a nakonec studoval JAMU, činoherní režii.

Asi nejvýraznější byla jeho činnost v prostějovském, respektive brněnském HaDivadle, kde působil 17 let. Posléze režíroval i v ND Brno, na Zábradlí, v Dejvickém divadle, v Divadle v Dlouhé, v Komedii, v Ypsilonce a také v zahraničí. Byl jako herec obsazován i ve filmu i TV - třeba Něžný barbar, Kurvahošigutntag, Lotrando a Zubejda, V peřině, Zvířata ve městě, Vyžilý, Boudník a dalších asi 50 filmech a TV inscenacích.

Vydal řadu knih ze svých asi 70ti divadelních textů, oceněných m.j. též Cenou A.Radoka a dalšími cenami, povídkové knihy Pořád o jednom a Osudy a jejich pán, pohádky Tatínek není k zahození (Litera a Sukova cena) a Tatínek 002 a další.V nynější době píše, režíruje divadelní texty a učí na JAMU a LAJŠ. Je podruhé ženatý, z prvního manželství má dospělou dceru. Jeho nynější manželkou a spolupracovnicí je scénografka a ilustrátorka Petra Goldflamová Štětinová, se kterou má syna a dceru.

Na sklonku roku 2012 vydal další dvě knihy, jednu pro děti - Sny na dobrou noc a jednu pro dospělé - Tata a jeho syn. Zatím poslední režie je Darda (I.Dousková) v Divadle na Jezerce a teď se chystá na režii inscenace Věštkyně, vraždy a jasnovidci podle povídek K.Čapka v divadle Rokoko v MDP.

Pro většinu lidí je Arnošt Goldflam laskavá a trochu bizarní filmová figura. Svádí k tomu nejen jeho filmové role, ale i nevysoká postava, pisklavý, přiškrcený hlas, přívětivé osobní vystupování a zvědavý pohled , neustále plný zájmu. Dokonce i jeho jasný nesouhlas zní trochu smířlivě. Nemusí to ale být vždycky pravda!

Zdroj a inspirace: Časopis Reflex